Peygamberimizin Hz. Hatice ile Evlenmesi

alyanslar

Hz. Hatice, K├óinat─▒n Efendisini ├žocuklu─čundan beri tan─▒yor┬şdu. Ticaret mal┬şla┬şr─▒n─▒n ba┼č─▒nda ┼×amÔÇÖa g├Ândermesi ise, onu daha da yak─▒ndan tan─▒mas─▒na vesile olmu┼čtu.

Dul olan Hz. Hatice o s─▒rada, Ku┬şrey┼č kad─▒nlar─▒ aras─▒nda soy sop, ┼čeref ve zen┬şginlik bak─▒m─▒ndan en ├╝st├╝n mev┬şkiye sahip bulunuyordu. Ayn─▒ zamanda, Cenab-─▒ Hak, Ce┬şm├«l ismiyle, pek az kad─▒na nasip olacak bir g├╝zelli─či de kendi┬şsine ihsan etmi┼čti.

O ├óna kadar, kabilesinden bir├žok kimse evlenmek i├žin kap─▒s─▒n─▒ ├žalm─▒┼č ise de, o bunlar─▒n hi├žbirini kabul etmemi┼čti.[1]Adeta, evlen┬şme┬şyi d├╝┼č├╝nm├╝yor gi┬şbiydi.

Ne var ki kader ┼čimdi kar┼č─▒s─▒na bamba┼čka bir ┼čahsiyet ├ž─▒karm─▒┼čt─▒: Ruhun┬şdaki g├╝zellikler y├╝z├╝ne aksetmi┼č, g├Ânl├╝ndeki sevgi simas─▒nda tebess├╝me kal┬şbolmu┼č, zihnindeki derin d├╝┼č├╝nce d─▒┼čar─▒ya ciddiyet ve samimiyet ┼čeklinde tezah├╝r etmi┼č m├╝stesna bir insan…

Daha ├Ânce b├╝t├╝n Ku┬şrey┼č b├╝y├╝klerinin evlenme teklifini reddeden ve adeta evlenmek fikrini zihninden atm─▒┼č bulunan Hz. Hatice, bu e┼čsiz insanla daha ya┬şk─▒ndan tan─▒┼č─▒nca, bu fikrinden vazge├žti.

─░l├óh├« kader, bu iki insan─▒n kalbini birbirine ─▒s─▒nd─▒rmay─▒ takdir et┬şmi┼čti. Her ┼čeye ra─čmen Ku┬şrey┼čÔÇÖin ileri gelenleri ve zenginleri, kaderin ├žizmi┼č oldu─ču bu program─▒ bozamam─▒┼člard─▒.

Hz. HaticeÔÇÖden Gelen Teklif
Evlenme teklifi, bizzat Hz. HaticeÔÇÖden geldi. ─░ffeti ve namusunu korumas─▒ se┬şbebiyle C├óhiliyye devrinde bile tertemiz kad─▒n manas─▒na gelen ÔÇťT├óhireÔÇŁ la┬şka┬şb─▒yla an─▒lan Hz. HaticeÔÇÖden…

Teklifi getiren, Hz. HaticeÔÇÖnin yak─▒n arkada┼č─▒ M├╝nye k─▒z─▒ Nef├«se ile Pey┬şgam┬şbe┬şri┬şmiz aras─▒nda ┼ču konu┼čma ge├žti:

ÔÇťEy Muhammed! Seni hangi ┼čey evlenmekten al─▒koyuyor?ÔÇŁ

ÔÇťElimde evlenecek kadar para yok!ÔÇŁ

ÔÇťE─čer bu temin edilse ve sen, mala, g├╝zelli─če, ┼čeref ve denkli─če ├ža─čr─▒lsan icabet eder misin?ÔÇŁ

ÔÇťKimdir bu?ÔÇŁ

ÔÇťH├╝veylidÔÇÖin k─▒z─▒ Hatice…ÔÇŁ

ÔÇťAma, bu nas─▒l olabilir?ÔÇŁ

ÔÇťOras─▒n─▒ ben bilirim!ÔÇŁ

ÔÇťO halde, diledi─čini yapar─▒m.ÔÇŁ[2]

Nefise, sevin├ž i├žinde, K├óinat─▒n Efendisiyle konu┼čtuklar─▒n─▒, gelip Hz. Ha┬şticeÔÇÖye iletti.

Hz. HaticeÔÇÖnin sonsuz memnuniyeti, y├╝z├╝ndeki tebess├╝mlerden okunu┬şyor┬şdu. NefiseÔÇÖyle birlikte sevin├ž ve memnuniyetlerini ya┼čad─▒ktan sonra, Pey┬şgam┬şbe┬şri┬şmize, ÔÇťEy amcam o─člu! Sen, benim akrabam oldu─čun,[3]kavmin i├žin┬şde ┼čerefli, g├╝venilir kimse, g├╝zel huylu, do─čru s├Âzl├╝ bu┬şlundu─čun i├žin seninle ev┬şlen┬şmeyi arzu ediyorumÔÇŁ diye haber g├Ânderdi.[4]

Teklifi alan Efendimiz, durumu amcas─▒ Eb├╗ T├ólibÔÇÖe bildirdi.

Eb├╗ T├ólib, teklifi tahkik etti. Hz. HaticeÔÇÖnin b├Âyle bir evlili─či arzu etti─čini, biz┬şzat kendisinden ├Â─črendi.

D├╝─č├╝n Merasimi

D├╝─č├╝n merasiminin tarihi, bizzat Hz. Hatice taraf─▒ndan tespit edildi. Mera┬şsim de onun evinde yap─▒lacakt─▒.

Tespit edilen tarihte, Res├╗l-i Ekrem Efendimiz, amcalar─▒, hala┬şlar─▒ ve H├ó┼či┬şmo─čullar─▒n─▒n ileri gelenlerinden baz─▒lar─▒yla birlikte Hz. HaticeÔÇÖnin evine geldi.

G├╝zel bir d├╝─č├╝n merasimi i├žin gereken her ┼čey, bizzat Hz. Hatice taraf─▒n┬şdan temin edilmi┼čti. Koyunlar kesilmi┼č, yemekler haz─▒rlanm─▒┼čt─▒.

Yemekler yendikten sonra, ├ódet oldu─ču ├╝zere s─▒ra, iki taraf b├╝y├╝klerinin ko┬şnu┼čmas─▒na geldi. Hz. HaticeÔÇÖnin babas─▒, Ficar HarbiÔÇÖnde ├Âlm├╝┼čt├╝. Bu sebeple onu temsilen merasime, amcas─▒ Amr b. Esed kat─▒lm─▒┼čt─▒.

Gelene─če g├Âre, ilk konu┼čmay─▒ yapmak ├╝zere Eb├╗ T├ólib aya─ča kalkt─▒ ve ┼č├Âyle dedi:

ÔÇťAllahÔÇÖa hamdolsun ki bizi, ─░brahimÔÇÖin z├╝rriyetinden, ─░smailÔÇÖin sulb├╝nden, MaadÔÇÖ─▒n m├ódeninden, MudarÔÇÖ─▒n asl─▒ndan v├╝cuda getirdi. Bundan sonra, as─▒l maksada gelir ve derim ki:

ÔÇťKarde┼čimin o─člu Muhammed b. Abdullah; ki akraban─▒z oldu─ču mal├╗mu┬şnuzdur. Onunla Ku┬şrey┼čÔÇÖten hi├žbir gen├ž tart─▒┬şlamaz, ├Âl├ž├╝lemez! Bu, ┼čeref ve as├ó┬şlet├že, ak─▒l ve fazilet├že onlar─▒n hepsinden ├╝st├╝n gelir!

ÔÇťGer├ži, mal─▒ azd─▒r. Fakat mal dedi─čin nedir ki? Ge├žici bir g├Âlge, bir perde, al─▒n─▒r verilir i─čreti bir ┼čey!

ÔÇťAllahÔÇÖa yemin ederim ki bundan sonra onun mertebesi daha da b├╝y├╝ye┬şcek, daha da y├╝kselecektir!

ÔÇť┼×imdi o sizden, k─▒z─▒n─▒z HaticeÔÇÖyi zevceli─če istemekte, muaccel ve m├╝eccel mehir olarak da yirmi erkek deve vermeyi taahh├╝d etmektedir.ÔÇŁ

Eb├╗ T├ólib konu┼čmas─▒n─▒ bitirince de, Hz. HaticeÔÇÖnin amcas─▒n─▒n o─člu Varaka b. Nevfel aya─ča kalkt─▒ ve ┼č├Âyle konu┼čtu:

ÔÇťAllahÔÇÖa hamdolsun ki bizi de, anlatt─▒─č─▒n gibi yaratt─▒; say┬şd─▒klar─▒ndan daha fazlas─▒yla bize ├╝st├╝nl├╝k verdi. Biz de sizinle h─▒s─▒ml─▒k kurmak ve ┼čereflenmek istiyoruz!

ÔÇťEy Ku┬şrey┼č toplulu─ču! ┼×ahit olunuz ki ben, Huvey┬şlidÔÇÖ┬şin k─▒z─▒ HaticeÔÇÖyi, ┼ču kadar mehirle Muhammed b. AbdullahÔÇÖ┬şla ev┬şlendir┬şdim!ÔÇŁ

Varaka b. Nevfel konu┼čmas─▒n─▒ bitirdikten sonra, Eb├╗ T├ólib, Hz. HaticeÔÇÖnin am┬şcas─▒ Amr b. EsedÔÇÖin de muvafa┬şka┬şt─▒┬şn─▒ istedi. Amr da aya─ča kalkarak, ÔÇťEy Ku┬şrey┼č toplulu─ču! ┼×ahit olunuz ki ben de Muhammed b. AbdullahÔÇÖa H├╝vey┬şlidÔÇÖ┬şin k─▒z─▒ HaticeÔÇÖyi nik├ólad─▒m!ÔÇŁ diye konu┼čtu.

B├Âylece, K├óinat─▒n Serveri Efendimiz ile Ku┬şrey┼č kad─▒nlar─▒n─▒n, ne┬şseb, ┼čeref ve zenginlik bak─▒m─▒ndan en ├╝st├╝n├╝ bulunan H├╝┬şvey┬şlidÔÇÖ┬şin k─▒┬şz─▒ Hz. Hatice-i K├╝bra zevc-zevce ilan edilmi┼č oldular. O s─▒rada Res├╗l-i Ekrem Efendimiz yirmi be┼č, Hz. Hatice ise k─▒rk ya┼člar─▒nda bulunuyordu. Evlilikleri Mil├ód├« tarihle 595 y─▒l─▒na rastl─▒yordu. Yani, Efendimizin n├╝b├╝vvetinden on be┼č y─▒l ├Ânce…

Bundan sonra Res├╗l-i Ekrem Efendimiz, muhterem zevcesini alarak Eb├╗ T├ólibÔÇÖin evine geldi. Burada velime, yani d├╝─č├╝n cemiyeti yapt─▒; iki deve kesti┬şre┬şrek halka yemek ziyafeti verdi.

Eb├╗ T├ólib de, bu mesut hadisenin hat─▒r─▒ i├žin develer kestirdi ve halka ye┬şmek┬şler yedirdi. Sonra da, Pey┬şgam┬şbe┬şri┬şmizle ├óilesini evine davet etti.

Onlar─▒ kar┼č─▒lamaya ├ž─▒kt─▒─č─▒nda, sevin├ž g├Âzya┼člar─▒ aras─▒nda AllahÔÇÖa hamdedi┬şyor┬şdu: ÔÇťHamdolsun AllahÔÇÖa ki bizden b├╝t├╝n ├╝z├╝nt├╝leri yok etti!ÔÇŁ

Efendimiz ile ona ilk han─▒m olma ┼čerefini kazanm─▒┼č bulunan Hz. Hatice, Eb├╗ T├ólibÔÇÖin evinde ancak birka├ž g├╝n kald─▒lar. Sonra tekrar Hz. HaticeÔÇÖnin evi┬şne d├Ând├╝ler. Art─▒k mesut hayatlar─▒n─▒ burada ge├žireceklerdi.

K├óinat─▒n Efendisi Pey┬şgam┬şbe┬şri┬şmiz, kendisine ÔÇťHatice-i K├╝b┬şraÔÇŁ de┬şdi─či bu asil ve t├óhire kad─▒n hayatta oldu─ču m├╝d┬şdet├že ba┼č┬şka bir ka┬şd─▒nla evlenmedi.[5]Her t├╝rl├╝ teselliyi ve en parlak saa┬şdeti bu huzurlu evinde buldu.

Peygamber Efendimize, babas─▒ndan miras olarak pek bir ┼čey kalmam─▒┼čt─▒. Uzun zamand─▒r him├óyesinde bulundu─ču Eb├╗ T├ólib ise, fakir ve zaruret i├žinde idi. Bu bak─▒mdan, Hz. HaticeÔÇÖyle evleninceye kadar bin bir me┼čakkat ve zah┬şmet i├žinde hayat s├╝rm├╝┼čt├╝.

Hz. HaticeÔÇÖyle evlendikten sonra, onun servetini ticarette kulland─▒ ve bir de┬şrece geni┼čli─če kavu┼čtu. Fakat zevcesi bol ser┬şvet sahibi iken o yine israfa, g├Âste┬şri┼č ve l├╝kse ka├žmad─▒. Eski m├╝tevaz─▒ ve s├óde hayat─▒na yak─▒n bir ya┼čay─▒┼č─▒ devam et┬ştirdi. ├ťstelik, d├╝nya mal─▒na da kalbinde yer vermiyordu. Onun o y├╝ce ru┬şhu┬şnu bamba┼čka ulv├« ve kuts├« duygular istil├ó etmi┼čti. D├╝nya ve i├žindekilerin mu┬şhabbeti, o ulv├« duygular─▒ s├Âk├╝p atmaya hi├žbir zaman muktedir olam─▒┬şyor┬şdu.

Daha sonra, Hz. Hatice-i K├╝braÔÇÖdan, Res├╗l-i Ekrem Efen┬şdimizin s─▒ras─▒yla K├á┬şs─▒m, Zeyneb, Rukiyye, F├ót─▒ma, ├ťmm├╝ G├╝ls├╝m, Abdullah ad─▒nda alt─▒ ├žocu─ču oldu. O─člu Abdullah, Tayyib ve T├óhir isimleriyle de an─▒l─▒rd─▒.[6]

Bu mesut aile yuvas─▒nda K├óinat─▒n Efendisi ile Hz. Hatice, en ulv├« duygu┬şlarla birbiriyle kayna┼čm─▒┼člard─▒. ├él├« yuvas─▒nda h├ókim olan, kar┼č─▒l─▒kl─▒ emniyet, sa┬şmimi h├╝rmet ve muhabbet idi. Hz. Hatice, K├óinat─▒n Efendisi kocas─▒ndan on be┼č ya┼č b├╝y├╝k ol┬şmas─▒na ra─čmen, y├╝ce ┼čahsiyetinden dolay─▒ kendilerine kar┼č─▒ son derece n├ózik, duygulu ve itinal─▒ davran─▒yordu. Peygamber Efendimizin ┼če┬şrefli han─▒m─▒na kar┼č─▒ muhabbeti de fazlayd─▒. ├ľyle ki vefat─▒ndan sonra bile hi├žbir vakit muhabbetini kalbinden atmad─▒, g├Ânl├╝n├╝n en m├╗tena k├Â┼česinde ebed├« be┬şraberli─če kadar saklad─▒.

Res├╗l-i Ekrem Efendimiz, Hz. HaticeÔÇÖnin kerem┬şk├ór┬şl─▒┬ş─č─▒┬şn─▒, hay─▒rseverli─čini ve kendisine yapt─▒─č─▒ b├╝y├╝k yard─▒m─▒ her zaman ya┬şd e┬şderdi. Bu yad edi┼č, Hz. ├éi┼če validemize, ÔÇťHatice-i K├╝braÔÇÖ┬şdan ba┼čka, Nebiyy-i EkremÔÇÖin zevcelerinden hi├žbi┬şrini k─▒skanmad─▒m!ÔÇŁ[7]dedirtecek ve onun k─▒skan├žl─▒k damar─▒n─▒ tahrik edecek ka┬şdar fazla idi.

Nas─▒l y├ódetmezdi ki? Yedi ├žocu─čundan biri h├óri├ž di─čerlerinin annesi o idi. Herkes ona d├╝┼čman iken, ona dost elini uzatan, o idi. Her t├╝rl├╝ ─▒zd─▒rap ve s─▒┬şk─▒nt─▒ kar┼č─▒s─▒nda kendisini teselli eden, o idi. Herkesin ona arka ├ževirdi─či bir zamanda yan─▒┬şba┬ş┼č─▒ndan ayr─▒lmayan, o idi.

Elbette, b├Âylesine y├╝ksek duygu ve meziyetler sahibi zevcesini, Peygamber Efendimiz hi├žbir zaman unutmayacak ve onu her zaman hay─▒rla yad edecekti.

[1] ─░bn Hi┼čam, S├«re, c. 1, s. 201; ─░bn SaÔÇÖd, Tabakat, c. 1, s. 131.
[2] ─░bn SaÔÇÖd, a.g.e., c. 1, s. 131.
[3] Baba taraf─▒ndan Hz. HaticeÔÇÖnin soyu Peygamberimizin baba taraf─▒ndan dedesi olan KusayÔÇÖda bir┬şle┼čti─či gibi, annesi taraf─▒ndan da soyu yine Res├╗l-i Ekrem Efendimizin baba taraf─▒ndan dede┬şsi olan L├╝eyÔÇÖde birle┼čir.
[4] ─░bn Hi┼čam, a.g.e., c. 1, s. 200-201; Taber├«, Tarih, c. 2, s. 197
[5] ─░bn Hi┼čam, a.g.e., c. 1, s. 201.
[6] EbuÔÇÖl-K├ás─▒m Abdurrahman es-S├╝heyl├«, RavduÔÇÖl-├ťnf, c. 1, s. 214.
[7] M├╝slim, Sahih, c. 7, s. 133.

(Visited 8 times, 1 visits today)

─░lgili konular

Leave a Comment